• Portal w dobrym bicie
img

Akustyka pomieszczenia i jej znaczenie

Gdy mamy do czynienia z dużymi wspólnymi przestrzeniami roboczymi, musimy liczyć się z tym, że czytelna komunikacja pomiędzy pracownikami będzie w nich utrudniona. Niestety, potrzeba zaoszczędzenia przestrzeni w biurze sprawia, że jest ich coraz więcej. Architekci wnętrz, którzy odpowiadają za zagospodarowanie takiej przestrzeni, nie są wcale bez winy, a jednym z najpoważniejszych błędów wydaje się złe rozłożenie akcentów. Nacisk kładzie się zwykle przede wszystkim na możliwie jak najbardziej atrakcyjny wystrój, tymczasem okazuje się, że akustyka też wymaga profesjonalnego podejścia, wiele osób zdaje się jednak o tym zapominać.

Zwykle jest ona uważana za zagadnienie mniej istotne, choć bywa i tak, że jest całkowicie pomijana. Problem staje się naprawdę poważny już po przeprowadzeniu się do nowego biura, gdy okazuje się, że prezentuje się ono znakomicie, nie można jednak w nim pracować. Owszem, nie brakuje w nim rozwiązań, które miały odprężać i cieszyć oko, teraz jednak dobijająca akustyka niweluje dobre wrażenie robiąc to naprawdę skutecznie. Nie tylko w tym wypadku mówimy jednak o problemie na tyle poważnym, że trudno jest go ignorować. Bywa i tak, że podjęliśmy decyzję o inwestycji w zestaw audio mając świadomość tego, że nie był on wcale tanim rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że jego brzmienie jest dalekie od tego, czego oczekiwaliśmy. Dźwięk jest niewyraźny i jakby przytłumiony, choć może być i tak, że sprawia on wrażenie przesadzonego i pozbawionego naturalności.

Basy dudnią niepotrzebnie, a ucho z trudem radzi sobie z sopranami. W takim przypadku najłatwiej jest uznać, że wina leży po stronie sprzedawcy zachwalającego dany sprzęt lub recenzenta, który pisał o nim przesadnie entuzjastycznie. Skoro bowiem zdecydowaliśmy się na wydanie za sprzęt co najmniej kilku tysięcy złotych, sam w sobie powinien być on idealny. W takim przypadku wiele osób nie potrafi zrezygnować z kolejnych podstawek pod kolumny lub z nowych przewodów. Koszt zakupu rośnie systematycznie i może dałoby się z tym pogodzić, gdyby nie to, że sama jakość sprzętu nadal pozostawia wiele do życzenia.

Tymczasem okazuje się, że problem często wcale nie leży tam, gdzie się go spodziewamy, a naszym problemem jest przede wszystkim pozostawiająca wiele do życzenia akustyka samego pomieszczenia odsłuchowego. Tu mamy na myśli nie tylko tak zwane elementy stałe pomieszczenia, ale również stosunek charakterystycznych dla niego wymiarów, sposób wykończenia ścian, podłogi i sufitu, a także tak zwane wyposażenie ruchome. Osoby, które zawodowo zajmują się zagadnieniami związanymi z akustyką potrafią mówić nawet o tym, że jakość dźwięku w danym pomieszczeniu zaledwie w dwudziestu procentach zależy od tego, jaki sprzęt posiadamy. Kluczowe znaczenie ma więc akustyka pomieszczenia i ustawienia kolumn. Rzeczywiście, niejednokrotnie okazuje się, że wystarczy ustawić kolumny w innych miejscach, przestawić meble, a następnie dodać parę elementów wyposażenia i już można mówić o korzystnych zmianach. Warto więc pozwolić sobie na eksperymenty i testy nawet, jeśli się ich obawiamy.

Zespół LinkujPro

Zobacz również