• Portal w dobrym bicie
img

Izolacja akustyczna - o co w tym chodzi?

Mała izolacja akustyczna to częsty problem.Hałas za ścianą potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, szczególnie jeśli mamy wyjątkowo głośnych sąsiadów. Podniesienie poziomu izolacji akustycznej nie jest łatwe, ale nie niemożliwe.

Materiały izolujące oraz tłumiące

Wyciszanie kojarzy się raczej z gąbkami, wełną i wata, jednak są to materiały tłumiące, nie akustyczne. Wyróżnia je luźna konstrukcja, to materiały lekkie. Izolację akustyczną zapewniają te bardziej zbite - są ciężkie i lite. Najlepszym przykładem jest beton oraz metale.

Istnieją również materiały przeznaczone do wyciszania. Są one ciężkie, ale nie tak sztywne.

Rozdzielenie materiałów na tłumiące oraz izolujące jest często zaskoczeniem. Praktycznie wszyscy wiedzą, że wyłożenie ścian miękkimi materiałami można liczyć na wyciszenie. To mylące - materiały tłumiące sprawiają, że dźwięk szybciej zostaje wygaszony. To jest powód dla którego w pomieszczeniu jest ciszej. Dotyczy to odgłosów, które docierają z zewnątrz oraz przeciwnie - tych które wychodzą z wnętrza.

Konstrukcje budowlane

Mówiąc prosto, izolację można zapewnić w bardzo prosty sposób - wystarczy postawić grubą, solidna ścianę pomiędzy pomieszczeniami. To tylko teoria, w praktyce niekoniecznie się to sprawdza. Takie ściany nie należą do tanich, poza tym te zapewniające dobrą izolację akustyczną, słabo utrzymują ciepło. Co do samych dźwięków, dobrze wnikają w strukturę ściany. Taka ściana dobrze wyciszy dźwięki powietrzne z drugiej strony, jednak gdy nastąpi uderzenie, dźwięk z łatwością przeniesie się na dużą odległość.

Podsumowując, gruba ściana nie zapewni nam właściwej izolacji akustycznej. Aby było to możliwe, musimy wykorzystać inne sposoby. W tym celu w zastępstwie ścian litych stosuje się wielowarstwowe. W ten sposób można połączyć różne materiały i zapewnić sobie jednocześnie izolację akustyczną oraz cieplną. Ten sposób jest zdecydowanie najczęściej spotykanym w praktyce.

Aby zapewnić sobie właściwą izolację dźwięków, trzeba pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektowania. Zastanawiacie się pewnie, co kiedy problem występuje już w istniejącej budowli? Czy można jakoś temu zaradzić? Tak, poprawa jest możliwa, chociaż nie osiągniemy tak dobrych efektów jak w przypadku nowych ścian.

Po pierwsze szczelność akustyczna

Szczelność to wyjątkowo istotna kwestia. Jeżeli przegrody nie będą szczelne, niewiele przyjdzie nam z izolacji akustycznej. Najlepszym przykładem są okna. Nie da się nie zauważyć różnicy po wymianie starszych okien na nowe. Nowoczesne rozwiązania świetnie izolują dźwięki i jeśli dobrze domkniemy nasze okno, dźwięki z zewnątrz są rzeczywiście mocno wyciszone. Jednak wystarczy, abyśmy nie docisnęli klamki, a przez powstałą szczelinę dostaną się fale dźwiękowe. Właśnie dlatego trzeba upewnić się, że ściany są szczelne. Nie warto trudzić się prowizorycznymi rozwiązaniami, trzeba postawić na trwałe i skuteczne środki. Szczeliny mogą powstawać z biegiem lat - ma na to wpływ codzienne użytkowanie różnych sprzętów, chociażby elektrycznych.

Zespół LinkujPro

Zobacz również