• Portal w dobrym bicie
img

Domowe studio muzyczne

Studia muzyczne, studia nagraniowe, kojarzymy głównie z teledysków, jakie często oglądamy w telewizji. Są to zazwyczaj przyciemnione pomieszczenia podzielone na dwie części. Z jednej strony jest gigantyczna konsoleta sterująca masą zaawansowanych i piekielnie drogich urządzeń muzycznych, a z drugiej strony, za szybą, znajduje się niewielkie, wygłuszone pomieszczenie, gdzie artyści produkują dźwięki muzyczne i głosowe. Takie miejsce wydawało się zupełnie niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, zwłaszcza jeśli nie dysponował potężnym budżetem, ale czasy szybko się zmieniają. Przygotowanie takiego studia muzycznego w warunkach własnego domu wcale nie jest czymś zupełnie nieosiągalnym. Nie zrobimy tego oczywiście po kosztach, ale jeśli zdecydujemy się na stworzenie czegoś ciekawego, na pewno nie będzie to poza naszymi możliwościami.

Sprzęt i oprogramowanie

Najważniejszym punktem każdego studia nagraniowego jest oczywiście gigantyczna konsoleta, ale czegoś takiego nie wstawimy do naszego domu. Zamiast tego skorzystamy z technologii – naszego komputera. Solidne urządzenie ze zwykłego sklepu powinno w zupełności wystarczyć. Potrzeba tylko sporo pamięci, dużego dysku i szybkiego procesora, by Radzic sobie z wieloma ścieżkami oraz licznymi efektami, które będziemy nakładać. Żeby mieć co przetwarzać, potrzebne jest też oczywiście odpowiednie oprogramowanie pozwalające nam na nagrywanie instrumentów i wokali. Potrzebne jest coś do nagrywania, miksowania i masteringu. Istnieją odpowiednie kombajny, które sobie z tym radzą i można znaleźć nawet programy darmowe, ale jeśli oczekujemy dobrego efektu, trzeba się przygotować na spory wydatek. Dobre programy kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Te znośne kilka tysięcy i zapaleńcy je zazwyczaj wybierają. Na początek jednak warto jest poszukać propozycji za kilkaset złotych, które dla amatora są wystarczające. Czasami trzeba tylko dokupić do nich różne dodatki.

Karta dźwiękowa

Karta muzyczna to urządzenie, które pozwala przetwarzać dźwięki urządzeń na sygnały rozumiane przez komputer i także przesyłać je do urządzeń grających. W dzisiejszych czasach korzysta się najczęściej z zewnętrznych kart muzycznych, które podłączane są do komputera przez port USB. Jest to rozwiązanie wygodne, a cenowo zazwyczaj całkiem znośne. 12 kanałów wyjściowych, 4 wejściowe, wyjście optyczne, wyjście midi, cyfrową regulacje i proste korektory będzie posiadało każde urządzenie kosztujące już około 1000 złotych, więc na pewno znajdziemy wiele ciekawych możliwości. Do każdej karty dostaniemy oprogramowanie, które pozwoli nam całkiem poważnie ingerować w dźwięk.

Mikrofon i klawiatura

Dobry mikrofon pojemnościowy to konieczność. Jest droższy od scenicznego, ale od tego się nie ucieknie. Mikrofony wielkomembranowe są zazwyczaj stosowane we wszystkich domowych studiach nagraniowych z prawdziwego zdarzenia. Cechuje je optymalny zakres częstotliwości oraz wystarczająca czułość, by dźwięk nie był za cichy i rozproszony. Podłącza się je obecnie najczęściej przez USB.

Zespół LinkujPro

Zobacz również