• Portal w dobrym bicie
img

Domowe studio muzyczne - dowiedz się jak je stworzyć!

Studio muzyczne można zbudować we własnym domu, choć nie jest to proste. Jak wygląda aranżacja krok po kroku? Poniżej przedstawione są podpowiedzi dotyczące takiego przedsięwzięcia.

Wybranie pomieszczenia

Najpierw trzeba znaleźć odpowiedni pokój w zależności od indywidualnych potrzeb. Wymiary powinny odpowiadać ilości sprzętów, które chce się w nim umieścić. Może się okazać, że mały pokoik będzie niewystarczający, więc lepiej od razu zdecydować się na przestronne miejsce, np. piwnicę. Można je zrobić nawet w bloku.

Przygotowywanie miejsca pod studio

Na początek trzeba zapewnić w pomieszczeniu dobrą jakość dźwięku. Ściany i sufit powinny być dźwiękochłonne. Odgłosy z zewnątrz mogą mieć zły wpływ na jakość dźwięków. W środku studia nie można dopuścić do echa albo skumulowania drgań. Aby zabezpieczyć pomieszczenie, używa się gąbki akustycznej, bo pochłania ona dźwięki. Tańszą opcją są wytłaczanki do jajek – działają tak samo jak maty. Jeśli pomieszczenie jest duże, to można pokusić się o stworzenie kabiny studyjnej do rejestracji partii wokalnych. Studio nie powinno występować w mieszkaniach o zbyt wysokich sufitach. Ważne jest też podjęcie decyzji o tym, co ma się znajdować w środku. Nie trzeba od razu zatrudniać architekta, wystarczy wspomóc się radami doświadczonych kolegów.

Komputer z oprogramowaniem

Do pełnego wyposażenia konieczny jest komputer rejestrujący i odtwarzający muzykę i umożliwiający edycję. Laptop czy komputer stacjonarny – to już zależy od indywidualnych preferencji. Co ciekawe, wystarczą przeciętne urządzenia z wielordzeniowym procesorem i dużym dyskiem twardym.

Dobre oprogramowanie umożliwia sprawną obsługę sprzętu.

Esencja wyposażenia

Niezbędne w studiu są mikrofon, słuchawki i miksery. Mikrofon rejestruje linię melodyczną i wokal. Wyróżnia się mikrofony pojemnościowe i dynamiczne. Te pierwsze doskonale wyłapują dźwięki i dają czysty dźwięk.

Miksery audio służą do edycji melodii. Mają wiele przycisków, służących m.in. do zmieniania poszczególnych nagranych elementów, dodawania dodatkowych efektów lub wyciszania niedoskonałości. Te cyfrowe są nieco lepsze od analogowych, ponieważ da się na nich zapisać dużo ustawień wybranych przez użytkownika, co może skracać pracę.

Słuchawki wpływają na doskonały odsłuch i skończonego utworu, i tego, które jeszcze się tworzy. Poduszki izolują zewnętrzne hałasy. Niezbędne są też dobre głośniki.

Nic nie zadziała bez odpowiedniego okablowania i wtyczek. Niezbędna jest też duża ilość źródeł prądu w pomieszczeniu.

Domowe studio

Niektórzy mogą uważać, że własne, domowe studio muzyczne to lekka przesada. Jednak są i tacy (melomani czy twórcy-amatorzy), których marzeniem jest stworzenie własnego studia nagrań. Wystarczy im kilka metrów kwadratowych, żeby móc całkowicie oddać się swojemu ulubionemu zajęciu. Stworzenie studia w domu wcale nie jest tak trudne, jak się z pozoru wydaje. Tak naprawdę trzeba racjonalnie podejść do wydatków, zaplanować całą aranżację i okaże się, że cała praca wcale nie wymaga zbyt dużo poświęcenia i pracy.

Zespół LinkujPro

Zobacz również