• Portal w dobrym bicie
img

Jak zapewnić izolację akustyczną w domu?

Gdy budujemy dom, bardzo często mamy tendencję do zapominania o tym, jak duże znaczenie mają materiały wygłuszające, które przyczyniają się do poprawy izolacyjności akustycznej. Niestety, mamy do czynienia z błędem, o którym wiadomo, że jego późniejsza naprawa nie jest prosta. Zawsze jednak możliwe jest przynajmniej częściowe wyciszenie ścian, stropów oraz dachu i podłogi. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne materiały przeznaczone właśnie do wykonania izolacji akustycznej.

Na rynku istnieje wiele produktów, które są w stanie podnieść komfort akustyczny panujący w domach. Jest to najlepszy dowód na to, że wszyscy zgłaszamy zapotrzebowanie na ciszę, a nie wszystkie materiały budowlane są w stanie spełnić oczekiwania, jakie przed nimi stawiamy. W sprzedaży dostępne są płyty, maty i taśmy akustyczne, podkładki pod parapety o właściwościach wyciszających oraz otuliny rur. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, budując dom łatwo można bowiem zapomnieć o tym, jakie są parametry akustyczne poszczególnych jego elementów. Krzepiące może być to, że jesteśmy w stanie poprawić ewentualne błędy już podczas pierwszego poważniejszego remontu.

Tak naprawdę jednak, o ciszy powinno się myśleć już podczas opracowywania projektu domu. Projektant jest w stanie zaproponować najlepsze materiały i takie rozwiązania, które zapewnią nam izolacyjność akustyczną na najwyższym poziomie. Gdy mówimy o tego rodzaju wymaganiach powinniśmy mieć na uwadze to, że w przypadku domów jednorodzinnych nie są one wcale aż tak wysokie, jak mogłoby się to wydawać wielu z nas. Niestety, architekci często nie przywiązują do akustyki należytej wagi wychodząc z założenia, że nie jest ona wcale najważniejszym aspektem, na którym należy się skupiać. Tendencja ta jest typowa również dla wykonawców, którzy potrafią zrezygnować z określonych rozwiązań po to tylko, aby możliwe stało się skończenie przez nich pracy z wyprzedzeniem bedz konieczności narażania inwestora na dodatkowe koszty.

O tym, jak krótkowzroczne jest takie działanie przekonujemy się jednak niemal w tym samym momencie, w którym wprowadzamy się do nowego domu. Hałas z ulicy i bębniący deszcz okazują się znacznie bardziej irytujące niż skłonni bylibyśmy przypuszczać, do tego zaś dochodzi niezbyt przyjemny dźwięk typowy dla spuszczanej wody oraz radosne pokrzykiwania dzieci sąsiadów. Nie ma zresztą jednego tylko czynnika, o którym moglibyśmy powiedzieć, że jest odpowiedzialny za izolacyjność akustyczną. Pojawia się ich wiele, na uwagę zasługuje przy tym to, że nie wszystkie występują jednocześnie. Jeśli więc zależy nam na tłumieniu dźwięków, musimy pamiętać o tym, że z zadaniem tym doskonale radzi sobie duży ciężar, nie zawsze jednak możemy liczyć na masywne ściany i solidne stropy. Oczywiście, również lżejsze produkty są w stanie dość dobrze radzić sobie z tym zadaniem,w tym konkretnym przypadku ich struktura powinna być jednak porowata lub włóknista, a wcale nie zawsze mamy do czynienia z takim właśni rozwiązaniem. Tłumienie dźwięków jest też możliwe dzięki rozwiązaniom o kanałowej budowie takim, jak choćby pustaki.

Zespół LinkujPro

Zobacz również