• Portal w dobrym bicie
img

Izolacja a adaptacja akustyczna - poznaj różnice między tymi terminami

Istnieje pewna różnica w znaczeniu terminów „adaptacja akustyczna” i „izolacja akustyczna”. Ten pierwszy oznacza zminimalizowanie odbić dźwięków w środku pomieszczenia, a drugi – zminimalizowanie hałasu, który wpada do środka lub wydostaje się na zewnątrz. Najlepsze efekty w wygłuszaniu daje stosowanie rozmaitych, mieszanych materiałów. Z kolei sporym wyzwaniem jest wytłumienie niskich częstotliwości, które przebijają się skutecznie nawet przez dobre izolacje. Aby dobrze zabrać się do wykonywania izolacji, warto poznać nieco teorii dotyczącej dźwięku.

Jak działa dźwięk?

Dźwięk jest falą akustyczną, czyli stanowi zjawisko oparte na drganiach gęstości i ciśnienia. Przedział słyszalny przez człowieka to 16 Hz do 20 000 Hz, choć oczywiście występują od tej zasady pewne odstępstwa na plus i minus. Dźwięk zachowuje się nieco jak światło w wodzie – jeśli napotka napotka przeszkodę, odbija się od niej w pewnym stopniu, a inna jego część jest pochłaniana. Przeszkody mniejsze od długości fali sprawiają, że dźwięk zmienia swoją prędkość oraz kierunek biegu. Może się więc całkowicie odbić, rozproszyć lub zostać pochłonięty.

Pomieszczenie w pomieszczeniu

Najskuteczniejszą metodą wygłuszania pomieszczeń jest budowa „pomieszczenia w pomieszczeniu”. Polega ona na zamontowaniu pływającej podłogi i możliwym ograniczeniu ilości połączeń ścian, podłogi i sufitu. Taki sposób izolacji daje spektakularne efekty, niestety jest bardzo kosztowny. Dlatego w większości przypadków stosuje się wiele warstw różnorodnych materiałów, od których dźwięk się odbija, rozprasza, jest pochłaniany i w efekcie niwelowany. Korkowe maty, wełna mineralna i grube kotary stanowią świetny sposób na wytłumianie.

Nie tylko ściany

Równie istotne, jak wygłuszenie ścian, jest izolowanie podłogi, która także uczestniczy w przenoszeniu dźwięków. Dlatego właśnie instrumenty wydające donośne dźwięki ustawia się na podestach, nie bezpośrednio na ziemi. Pomocne są gumowe amortyzatory. Warto pomyśleć o ustawieniu w ten sposób szczególnie perkusji oraz basowego wzmacniacza. W przeciwnym razie generowane przez nie dźwięki będą się niosły daleko poza pomieszczenie. Można również wypróbować kilka warstw pianki pod panelami albo rozłożenie na podłodze gumowych mat i grubego dywanu. To samo dotyczy oczywiście dowolnych innych instrumentów i wzmacniaczy.

Izolację należy zaplanować także na suficie. Najlepsze efekty osiąga się na sufitach podwieszanych. Można również wykorzystać inne sposoby – piankę akustyczną przyczepioną na dystansach lub kotarę z grubego materiału. Szczególnej troski wymagają tez otwory, czyli okna i drzwi. Te pierwsze należy wybierać ze zmniejszoną przenikalnością dźwięku. Z kolei drzwi muszą być obite gąbką lub innym, specjalnym materiałem chłonącym dźwięk, a także zabezpieczone od progu. Wykładając drzwi materiałem izolacyjnym warto wiedzieć, że styropian dobrze tłumi wysokie dźwięki, a wełna mineralna niższe. Uszczelniona musi być także cała rama drzwi, ponieważ przez każdą, najmniejszą szczelinę skutecznie przenikają fale akustyczne.

Zespół LinkujPro

Zobacz również