• Portal w dobrym bicie
img

Jak wyciszyć mieszkanie?

Mieszkanie w mieście jest bardzo wygodne – zapewnia dostęp do szerokiej oferty kulturalnej, bliskość zakładów pracy, sklepów. Jednak potrafi też być uciążliwe, zwłaszcza gdy lokal jest położony przy ruchliwej ulicy. Na szczęście można wykonać izolację akustyczną, by hałas nie wpływał negatywnie na samopoczucie domowników.

Na co wypływa hałas?

Hałas to nie tylko brak skupienia i zmęczenie. Jak mówią eksperci WHO, hałas powoduje narastanie agresji, obniżenie samooceny, poczucie stałego zagrożenia, bezsilności i brak motywacji do działania. Dlatego właśnie wyciszenie mieszkania usytuowanego w głośnym otoczeniu jest tak istotne – pomaga już dobre wyciszenie jednego, przeznaczonego do odpoczynku pomieszczenia.

Hałas w nowoczesnym i starszym budownictwie

Współczesne budownictwo stawia na przestrzeń. Do trendów należą na przykład wysokie sufity i przestronne pokoje, które są bardzo komfortowe. Niestety, mają też wady – między innymi tworzenie pogłosu, który roznosi dźwięk po wszystkich pomieszczeniach. Fala dźwiękowa na w nowoczesnym budownictwie bardzo wiele przestrzeni, zwłaszcza gdy nic jej nie wytłumia ze względu na modny brak firan, zasłon i dywanów. Także stare budownictwo nie oszczędza hałasów, szczególnie wiekowe bloki, gdzie ściany są bardzo cienkie. W dodatku aż do lat 90 praktycznie nie stosowano izolacji akustycznej, w mieszkaniach słychać więc działanie wentylacji czy kanalizacji.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Wielbiciele pustawych, przestronnych pomieszczeń nie muszą na szczęście rezygnować ze swojego gusty i zawieszać ich kotarami, by wytłumić hałasy. Można wyciszyć pokój lub całe mieszkanie, mając do dyspozycji nowoczesne rozwiązania, które w dodatku wcale nie kosztują majątku. Właściwości akustyczne mają szczególnie gipsowo-kartonowe lub mineralne sufity. Można zainwestować na przykład w napinaną powłokę z nadrukiem. Wygląda ona szczególnie pięknie w wysokich pomieszczeniach, nie przyciąga kurzu i służy przez wiele lat. Umieszczona pod nią mata wytłumiająca dźwięki będzie niewidoczna, choć bardzo skuteczna.

Sposoby wygłuszania ścian

Warto pomyśleć także o izolacji ścian, by efekt był pełniejszy. Jednym ze sposobów jest specjalna tapeta o chropowatej fakturze. Taka powierzchnia nie odbija fal dźwiękowych tak, jak gładka. Można także ułożyć na ścianie izolacyjną warstwę oraz pokryć ją inną tapetą lub pomalować dla wybranego efektu estetycznego. Inną opcją są panele akustyczne z drewna z perforacją. Wiele z nich wygląda bardzo efektownie, a przy tym solidnie wygłusza dźwięki. Istnieją także trójwymiarowe panele kokosowo – palmowe.

Jak okna wspomagają izolację akustyczną?

Standardowe okna często nie są wystarczające, by wytłumić wzmożony hałas dużego miasta. Dlatego też warto skupić się przy wyborze na wartości wskaźnik Rw. Oznacza on zdolność okien do tłumienia hałasów. Może on sięgać nawet 42 decybeli, co daje naprawdę dobre efekty.

Cisza nocna w polskim prawie

Wbrew pozorom, cisza nocna od 22 do 6 rano nie jest przepisem prawa, a normą zwyczajową. Pora nocna to czas, w którym organy ścigania nie mogą przeszukiwać lokali mieszkalnych – stąd właśnie wziął się termin „cisza nocna”. Obowiązek niezakłócania innym ludziom odpoczynku i snu reguluje artykuł 51 kodeksu wykroczeń. O spokoju jest mowa także w kodeksie cywilnym.

Zespół LinkujPro

Zobacz również