• Portal w dobrym bicie
img

Jak zadbać o odpowiednią akustykę pomieszczenia?

Każdy, komu zależy na zaprojektowaniu wnętrza, powinien zwracać uwagę na charakterystyczny dla niego design, komfort oraz na to, jakiej jakości są materiały użyte podczas jego budowy. Nie można jednak zapominać i o tym, jak ważnym elementem takiego projektu jest akustyka. Jeśli nie jest ona odpowiednia, dochodzi do zakłócenia harmonii, ładu oraz porządku w świecie. Co więcej, kupiony przez nas sprzęt audio niemal na pewno nie będzie brzmiał tak, jak w sklepie oraz w profesjonalnym pokoju przeznaczonym do odsłuchu. Problemy tego rodzaju obserwujemy codziennie, nie powinniśmy być więc zaskoczeni tym, że nie mają one wcale jednego tylko źródła.

Winne mogą być choćby niewłaściwe proporcje charakterystyczne dla naszego pomieszczenia, choć możemy odczuć również negatywne skutki nieprzemyślanego układu mebli w konkretnym pokoju. Jeśli więc chcemy poprawić akustykę, możemy zdecydować się na wykorzystanie odpowiedniego ustroju akustycznego. Jego zastosowanie może okazać się najlepszą gwarancją poprawy brzmienia, można więc poczuć, że w mieszkaniu rzeczywiście wszystko „gra” tak, jak powinno.

Szczególnie ciekawe wydają się w tym kontekście tak zwane pułapki basowe, dzięki którym możemy szybko poradzić sobie z wrażeniem dudnienia w narożnikach ścian oraz sufitów. Użycie paneli akustycznych jest też uzasadnione dzięki posiadanej przez nas wiedzy odnoszącej się do miejsc pierwszych odbuć fali dźwiękowej. Jeśli chcemy określić je w naszym pomieszczeniu, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie metody związanej z kątem padania i kątem odbicia. Ciekawymi rozwiązaniami mogą się też okazać tak zwane piramidki akustyczne. Gdy zdecydujemy się na ich zastosowanie, możemy liczyć na to, że dźwięk okaże się bardziej przestrzenny niż miało to miejsce do tej pory. Oczywiście, nie wszystkie panele są jednakowo skuteczne, warto więc przeanalizować nie tylko samo ich zastosowanie, ale również chłonność akustyczną typową dla naszego pomieszczenia. Ustrojów akustycznych jest wiele, a tym samym i my możemy dostosować nasz pokój na wiele sposobów do charakterystycznych dla nas potrzeb.

Jeśli jednak nasze działania mają przynieść oczekiwane rezultaty, powinniśmy pamiętać o tym, że to zasady akustyki powinny zawsze znajdować się na pierwszym miejscu. Jeśli nieumiejętnie dobierzemy ustrój akustyczny albo zdecydujemy się na nieodpowiednią ilość rozwiązań tego typu, może się okazać, że osiągniemy skutek odwrotny od tego, jakiego oczekiwaliśmy. Jeśli jednak pomieszczenie zamknięte ma mieć dobre własności akustyczne, musimy pamiętać o tym, że nie powinna się do niego dostawać energia akustyczna, która pochodzi z zewnątrz i migruje pomiędzy pomieszczeniami. Dźwięki doskonale radzą sobie z przegrodami, wyzwaniem, przed jakim stajemy, jest więc uzyskanie maksymalnie dobrych właściwości izolacyjnych przy konstrukcjach, które są możliwie jak najtańsze, co ma szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego. Jeśli pozwolimy sobie na przesadną oszczędność, doprowadzimy do wyjątkowo złych warunków izolacyjności.

Zespół LinkujPro

Zobacz również