• Portal w dobrym bicie
img

Materiały do izolacji akustycznej pomieszczeń

Skuteczna izolacja akustyczna nie jest łatwa do wykonania, ale nie jest to też zadanie niewykonalne. Tym bardziej, że producenci materiałów budowlanych coraz częściej odpowiadają na zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie na ciszę w domu. Wiele tradycyjnych materiałów budowlanych całkowicie pomija kwestie akustyczne, ale nowoczesne płyty, taśmy czy maty akustyczne są bardzo pomocne w sytuacji, kiedy ktoś nie pomyślał zawczasu o użyciu odpowiednich materiałów.

Tynki wygłuszające

Natryskowe tynki silikatowe i celulozowe to wyjątkowo proste i skuteczne narzędzie do wytłumiania pomieszczeń. Takie tynki mają chropowatą powierzchnię i nie można tego niszczyć przez położenie gładzi czy tapety. Są w tanie zmniejszać pogłos i redukować głośność dźwięków o nawet ¾. Współczynnik pochłaniania dźwięków takich tynków kształtują się na poziomie AW = (0,35 , 0,60). Im większa grubość tynku ,tym lepsze wytłumienie. Tynki celulozowe mogą być trochę cieńsze.

Płyty izolacyjne

Płyty izolacyjne to kolejny dobry pomysł. Takie płyty mają rozmiary około 120x60 centymetrów przy grubości 1 lub 1,5 centymetra. Są produkowane z tektury falistej wypełnionej warstwami specjalnym piaskiem, co zapewnia naprawdę znakomite rezultaty wyciszenia ścian. Takie płyty są niestety dość ciężkie, ale dzięki temu są też bardzo skuteczne. Typowa płyta tekturowo-piaskowa posiada współczynnik wygłuszenia na poziomie 36dB. Ich montaż wymaga zastosowania specjalnej konstrukcji stalowej lub mechanicznego przytwierdzania do ściany. Krawędzie płyt zabezpiecza się następnie taśmą samoprzylepną.

Płyty korkowe

Jeśli nasze pomieszczenia zbudowane zostały z wyjątkowo dynamicznych akustycznie materiałów, można obłożyć je specjalnymi płytami korkowymi w celu redukcji efektu odbicia dźwięku. Płyty tego typu mają wymiary 50x50 centymetrów i grubość 1m. Takie płyty można następnie obłożyć czymś innym, na przykład tapetą, dzięki czemu łączne odbicie dźwięku może się zmniejszyć nawet o 95%. Można zastosować też spec lane tapety korkowe. Są wyraźnie cieńsze, chociaż mniej skuteczne.

Płyty g-k

Ściany szkieletowe mogą bardzo łatwo poprawić swoją izolacyjność akustyczną. W tym celu trzeba po prostu wymienić ich typową okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych na podobne płyty, które jednak będą przeznaczone do tłumienia dźwięków. Ich układanie niczym nie różni się od klasycznych płyt, a między nimi umieszcza się wełnę mineralną. W płytach tego typu pojawiają się specjalne domieszki, które są w stanie ograniczyć hałas w pomieszczeniu o 5-7 dB.

Folie dźwiękoizolacyjne

Ściany szkieletowe i rusztowe można poratować także za pomocą okładzin. Takimi okładzinami są specjalne folie dźwiękoizolacyjne z gumy lub modyfikowanego PCW. Takie folie powinny się znaleźć pomiędzy rusztem i płytami. Ich grubość to zazwyczaj 3 milimetry, a szerokość to 110 milimetrów. Folie tego typu ważą około 5kg na każdy metr kwadratowy powierzchni. Mocuje się je mechanicznie lub poprzez przyklejanie. Realnie można liczyć na zmniejszenie hałasu nawet o 30-35dB. Ważne jest tylko, by w folii nie było żadnych szczelin.

Zespół LinkujPro

Zobacz również