• Portal w dobrym bicie
img

Wyciszanie pomieszczenia w celu poprawy akustyki

 

Uzyskanie satysfakcjonującego dźwięku w typowym mieszkaniu nie jest proste, ale stosując kilka ogólnych zasad może zadziwiająco skutecznie poprawić naszą sytuację. Spróbujmy się bliżej przyjrzeć tej tematyce.

Trzeba mieć świadomość, że bliskość głośników nieskotonowych i ściany oznacza podbicie basu, ale równocześnie pogorszenie jego jakości. Wykorzystywanie tego efektu pozwala łatwo sterować barwą dźwięku. Co więcej, jeśli zostawi się wokół kolumn sporo wolnego miejsca, poprawia się głębia sceny muzycznej, dźwięk staje się bardziej trójwymiarowy. Przy takiej charakterystyce dźwięku zauważymy, że bas jest znacznie wyższej jakości, ponieważ będzie on dużo bardziej szczegółowy i czytelny, chociaż wyraźnie słabszy.

Jeśli posiadamy kolumnę z kilkoma głośnikami, powinna stać w odległości około pół metra od ściany. Jest to zazwyczaj optimum pozwalające uzyskać najlepszy efekt, ale jeśli w zestawie znajduje się głośnik niskotonowy, zwłaszcza z wyjściem bass reflex, konieczne jest odsunięcie głośnika przynajmniej o połowę dalej. Na pewno nie można takich głośników ustawiać na półce bezpośrednio przy ścianie. Paradoksalnie jednak, jeśli bas szaleje po pomieszczeniu, można spokojnie przykryć otwór bass reflex, co pozwoli na lepsze jego rozłożenie. Jeśli mamy do czynienia z głośnikami o tonach średnich, powinny być tak ustawione względem pomieszczenia, by przestrzeń za nimi tłumiła dźwięk, a przestrzeń przed nim go odbijała. Pozwoli to na unikanie zwielokrotnienia fali w określonych częstotliwościach i zaburzenia dźwięku.

Wyciszanie ścian za głośnikami przynosi dobre efekty, ale znacznie lepiej wyjdziemy na odpowiednim wyciszaniu ścian bocznych pomieszczenia. Im lepiej odbijają dźwięk, tym więcej przestrzeni musi być pozostawione między ścianą i kolumnami. Sufit i drzwi też nie pozostają bez wpływu na dynamikę akustyczną pomieszczenia.

Miejscem kluczowym jest zawsze ta przestrzeń, na której powstaje pierwsze odbicie fali. Im lepiej to miejsce będzie wytłumione, tym skuteczniej unikać będziemy wzmacniania i wygaszania się fal. Na podłodze trzeba umieścić jakiś dywan, który będzie rozpraszał dźwięk. Między słuchaczem i głośnikami nie powinno być żadnych elementów odbijających dźwięk na dużej powierzchni, czyli na przykład blatów. Ściany obok trójkąta słuchasz-głośniki powinny być możliwie skutecznie wytłumione.

Jeśli mamy taką możliwość, sufit powinien być akustycznie zabezpieczony przez elementy podwieszane. Jeśli mamy problemy w narożnikach, co rozpoznamy po większej głośności w tych miejscach, powinniśmy zastosować specjalne pułapki basowe.

Pamiętajmy też, by odsłuch odbywał się w trójkącie równoramiennym słuchacz-głośniki. Jeśli ta forma będzie zachowana, problemy po bokach będą mniej kłopotliwe. Ta zasada w sposób szczególny dotyczy głośników wysokotonowych, które powinny dodatkowo znajdować się na wysokości uszu lub do 20 centymetrów ponad tą linią. Należy też pamiętać, że odległość w trójkącie pomiędzy słuchaczem i głośnikami musi być większa od odległości pomiędzy głośnikami.

Zespół LinkujPro

Zobacz również