• Portal w dobrym bicie
img

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

wyciszenie mieszkania w bloku

Trudno o jednoznaczną ocenę mieszkania w bloku wielorodzinnym, choć bowiem ma ono wiele zalet, nie można nie zgodzić się i z tym, że nie jest również wolne od wad. Bardzo często jego plusem jest dobra lokalizacja, a i bliskość sąsiadów jest przez wiele osób odczytywana jako plus. Niestety, trudno mówić o tym, że z mieszkaniem niedaleko sąsiadów wiążą się jedynie korzyści. Na pewnym etapie jest to coraz większe utrapienie, trudno bowiem o czynnik irytujący bardziej niż dźwięki z sąsiednich mieszkań w momencie, w którym nam samym zależy na ciszy i spokoju. Oczywiście, konflikty z sąsiadami wcale nie muszą być naszą codziennością, a jednym z najlepszych sposobów na ich rozwiązywanie jest decyzja o tym, aby wyciszyć mieszkanie.

Jeśli zdecydujemy się na obłożenie stropów i ścian dodatkową warstwą izolacji akustycznej, możemy być zaskoczeni efektami, choć należy liczyć się i z tym, że wyciszanie ma swoją dość nieoczekiwaną cenę, w jego następstwie bowiem mieszkanie może w istotny sposób stracić na metrażu. Obowiązujące obecnie normy i przepisy definiują poziom hałasu w naszych mieszkaniach. Wynika z nich, że nie powinien on przekraczać 40 decybeli w ciągu dnia i zaledwie 30 w nocy.

Jeśli jednak mieszkamy w budynku wielorodzinnym, często trudno nie zgodzić się z tym, że normy te niemal w ogóle nie mają znaczenia i nie pokrywają się ze stanem faktycznym. W rezultacie wiemy, co dzieje się u sąsiadów bez względu na to, czy mamy ochotę uczestniczyć w ich życiu, czy też nie. Już po zakończeniu budowy można zdecydować się na wyciszenie przegród wewnętrznych. Nie jest to proste zadanie, nie jest ono jednak również niemożliwe do zrealizowania. W pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o te pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu. Tu najlepszym rozwiązaniem wydaje się wykonanie tak zwanego rusztu, choć praktykuje się również wykładanie ścian wełną mineralną, a także osłanianie materiału wykorzystanego do izolacji płytami gipsowo-kartonowymi. Jeśli jednak zależy nam na poprawie izolacyjności akustycznej pomieszczenia, musimy mieć świadomość tego, że materiał izolacyjny powinien charakteryzować się określoną grubością.

Co ważne, choć grubsza warstwa zapewnia zawsze większy komfort akustyczny, należy liczyć się z tym, że ogranicza dostępną nam przestrzeń. Przyjmuje się, że zastosowanie wełny mineralnej ma sens przede wszystkim wówczas, gdy jej grubość wynosi przynajmniej 15 centymetrów. Jeśli zależy nam na poprawie izolacji akustycznej ścian, zwykle nie korzysta się ze styropianu. Błędem jest też stosowanie płyt gipsowo-kartonowych wprost na ścianę. Taki krok może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, może się więc okazać, że dopiero teraz w mieszkaniu trudno jest wytrzymać. Niestety, lokale mieszkalne w domach wielorodzinnych zwykle nie są tak duże, jak życzyliby sobie tego ich lokatorzy, a to oznacza, że i ekrany akustyczne z reguły nie mają oczekiwanej grubości. Bardzo często stawia się więc na ścianki akustyczne o grubości 5 centymetrów, co nie rozwiązuje problemu. Na szczęście, nawet one sprawiają, że dźwięk ma większe trudności z przenikaniem przez przegrodę.

Zespół LinkujPro

Zobacz również