• Portal w dobrym bicie
img

Przegląd mat wygłuszających

Hałas towarzyszy nam praktycznie codziennie, jeśli tylko nie mamy szczęścia mieszkać w bardzo zacisznym miejscu na łonie natury lub przedmieściach. Ryk silników, krzyki, klaksony, głośna muzyka – to życie miasta. Niestety, hałas powoduje obniżenie samopoczucia, źle wpływa na zdrowie, a także na jakość pracy. Warto więc zainteresować się matami wygłuszającymi, by móc uzyskać wyższy poziom komfortu w swoim mieszkaniu, samochodzie czy miejscu pracy.

Studio nagraniowe, mieszkanie, praca

W takich miejscach zwykle zależy nam, by oprócz praktyczności uzyskać możliwie dobry wizualnie efekt. Dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych paneli z nadrukowanym lub grawerowanym obrazem. To na przykład maty wygłuszające Panel PSview™, złożone z czterech elementów o wymiarach 750x500 mm każdy. Dostępne są dwa warianty grubości – 30 oraz 50 mm. To bardzo nowoczesne, zaawansowane a zarazem estetyczne rozwiązanie. Można jednak zastosować nieco bardziej konwencjonalną matę. Fala Acoustic Trade to pianka, która nadaje się do wygłuszania pomieszczeń, ale i wzmacniaczy i skrzyń basowych, głośników. Pianka pochłania i znosi pogłos, świetnie nadaje się do izolowania pustawych pomieszczeń, w których stoi mało mebli. Można również zastosować gładką matę z pianki poliuretanowej. Przynosi podobnie dobre efekty, jednak jest o wiele bardziej konwencjonalna wizualnie. Z kolei studia nagraniowe czy sale do prób muzycznych często wykorzystują „piramidkę” - matę ze specyficznymi kolcami. Choć rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, w których wykonuje się pracę powiązaną z nagrywaniem i odsłuchami, można także zastosować je do izolacji akustycznej w domowym kinie, na hali produkcyjnej czy w innym miejscu, gdy zależy nam na szczególnie dobrym efekcie. Materiał wykonania „piramidek” to zazwyczaj poliuretan estrowy z atestami niepalności i wysoką odpornością.

Cisza w kuchni i łazience

Urządzenia w gospodarstwie domowym, takie jak pralka czy zmywarka, potrafią solidnie hałasować. Specjalna mata pod pralkę zmniejsza hałas generowany przez te urządzenia i znosi część ich wibracji. Dzięki temu zwiększa się także stabilność sprzętów, a co za tym idzie – ich bezpieczeństwo. Maty te są wykonywane z porowatej pianki, która może być zawilgocona bez szczególnych strat w efektywności działania.

Wygłuszanie samochodu

Komfort jazdy to między innymi możliwość usłyszenia, co mówi współpasażer, spiker w radio lub jaka aktualnie leci muzyka. Aby utrudnić dostęp hałasom, można wykleić samochód mata butylową. Pierwszym etapem tych prac będzie naklejenie izolacji na metalowe części samochodu, następnie przyklejenie wodoodpornej pianki. Wtedy jedna z warstw będzie tłumiła niepożądane dźwięki i zwiększała sztywność karoserii (mata butylowa), a druga izolowała wilgoć i szumy (kauczukowa pianka). Mata butylowa jest rozciągliwa i można ją skutecznie układać nawet na trudno dostępnych elementach karoserii czy podłodze pojazdu. Ulega także formowaniu, na przykład po to, by umieścić ją w bagażniku lub po bokach drzwi.

Zespół LinkujPro

Zobacz również