• Portal w dobrym bicie
img

Co trzeba wiedzieć o panelach 3D?

Panele 3D to coraz częściej rozważana opcja w kwestii wykończenia ścian w domu. Jest to cały czas temat stosunkowo nowy, więc pomimo faktu, że jest często podejmowany przez różne media, cały czas jeszcze wiele kwestii związanych z wykorzystaniem i używaniem paneli trójwymiarowych jest szerzej nieznana zwyczajnemu mieszkańcowi bloku czy domku jednorodzinnego. W tym miejscu staramy się podjąć najważniejsze kwestie związane z tą opcją.

Alternatywy dla paneli gipsowych

Większość paneli 3D wykonana jest z gipsu, ale można też znaleźć panele dekoracyjne z poliuretanu, płyt MDF, betonu czy drewna. Każdy materiał ma trochę inne właściwości. Poliuretan, dla przykładu, jest dość lekki, dzięki czemu można go wygodnie stosować na suficie. Z kolei panele z MDF pozwalają na najdalej idące modyfikacje i dają nam najwięcej opcji aranżacyjnych.

Układ wzoru na panelach

Panele trójwymiarowe montuje się w pionie i w poziomie. W takim układzie nie będzie problemu z ich układaniem obok siebie, ponieważ iw wzór powinien się wtedy powtarzać w większości paneli. Istnieją oczywiście także inne rozwiązania, na przykład panele podwójne, które należy układać parami lub naprzemiennie.

Wygłuszenie i ocieplenie

Panele 3D to dodatkowa warstwa materiału na ścianie, która w dodatku ma niewielki współczynnik przenikania ciepła. Oznacza to, że oprócz wygłuszenia pomieszczenia uzyska się także efekt jego dodatkowego ocieplenia.

Zastosowanie w łazience

Większość paneli 3D może zostać zamontowana w łazience, ale warunkiem ich wykorzystania jest unikanie bezpośredniego kontaktu z wodą. Do łazienki można kupić specjalne panele zaimpregnowane lub wykonać impregnację we własnym zakresie. Pomalowanie ich farbą lateksową jest zazwyczaj idealnym rozwiązaniem.

Sypialnia i pokój dziecięcy

Panele trójwymiarowe nie są w żaden sposób szkodliwe dla człowieka, więc można je bez problemu wykorzystywać w sypialniach i w pokojach nawet małych dzieci. Trzeba jedynie mieć na uwadze fakt, że w panelach 3D zbiera się więcej kurzu ze względu na ich nierównomierny rozkład, przez co wymagają one częstszego czyszczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasze dziecko jest alergikiem i kurz domowy stanowi dla niego problem.

Moda

Można powiedzieć, że trójwymiarowe panele to jeden z największych hitów pod względem aranżacji wnętrz w ostatnich kilku latach. Są bardzo popularne ze względu na swoje właściwości dodatkowe, umiarkowane ceny, efektowny wygląd, a także po prostu dlatego, że dobrze pasują do wnętrz o bardzo różnym charakterze. Producenci paneli trójwymiarowych zadbali o to, by zaoferować klientom propozycje o bardzo różnej kolorystyce i wzorach, dzięki czemu można je wykorzystywać praktycznie w każdej stylistyce. Są też trwałe i praktyczne oraz dobrze pasują do mebli. Często pojawiają się w przestrzeniach publicznych.

Pielęgnacja paneli

Jedynym realnym problemem z panelami trójwymiarowymi jest zbierający się w nich kurz. Nie jest to jednak problem poważny, ponieważ kurz łatwo jest usuwać i trzeba to po prostu robić regularnie.

Zespół LinkujPro

Zobacz również