• Portal w dobrym bicie
img

Panele akustyczne do urządzania studia nagrań

Ciszę można rozumieć na wiele sposobów. Dla niektórych będzie to stan konieczny do odpoczynku, a dla innych stan niezbędny w wykonywaniu pracy twórczej. Z tym drugim nieodłącznie związane jest studio nagraniowe, gdzie cisza i brak pogłosu są bardzo pożądane. Nie tylko jednak w studiu nagraniowym można umieścić panele akustyczne.

Studio nagraniowe

Panele i maty akustyczne sprawdzą się przede wszystkim w studiu nagraniowym. Mogą się nimi zainteresować nie tylko ci, którzy nagrywają dźwięk profesjonalnie, ale także ci, którzy dopiero rozwijają się w tym zawodzie. Nieważne, czy mowa o studiach do nagrań demo, czy są to już w pełni profesjonalne miejsca – we wszystkich trzeba zniwelować pogłos, aby wokal oraz instrumenty miały zapewnione jak najlepsze warunki.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę w tym temacie, może zdecydować się na tanie rozwiązania, poprawiające akustykę w pomieszczeniu, ale niepochłaniające idealnie dźwięków. Nawet jeśli panele będą grube, ale wykonane z materiałów niższej jakości, to efekt ich zastosowania nie będzie na najwyższym poziomie. Ważne są także kwestie estetyczne. Aby studio jawiło się jako profesjonalne, trzeba zadbać o schludne rozwiązania, bo te tańsze szybko wypłowieją. Ważne w tym temacie są też kwestie zdrowotne – te materiały słabszej jakości niszczą się, rozwarstwiają i pylą.

Rozwiązania dla pokojów odsłuchowych

Podobny charakter ma pokój odsłuchowy, choć służy do wykonywania innych zadań. Nieważne, czy wykonuje się w nim montaż dźwięku i produkcję, czy jedynie słucha się w nim ulubionych utworów hobbystycznie. Musi tam być zapewniona odpowiednia akustyka i wyciszenie. Nawet jeśli sprzęt grający jest zakupiony za najwyższe pieniądze, ale nie zadba się o akustykę wnętrza, to wszelkie starania na nic, bo dźwięki się zmarnują. Złe warunki nie przyczynią się do wydobycia dobrego dźwięku w złych warunkach.

Akustyka pomieszczenia to złożona kwestia. Na całość pojęcia składają się: wymiary, układ pokoju, wykończenie ścian, sufitu, podłogi, rozstawienie mebli, dywany czy dodatkowe dekoracje. Inne tony można uzyskać w pomieszczeniu kwadratowym, gdzie na podłodze leży wykładzina, a inne tam, gdzie pomieszczenie jest podłużne i ma płytki na podłodze. Czasem jest tak, że wystarczy pokrycie ściany panelami akustycznymi, aby sytuacja dźwiękowa się zmieniła. Panele niekoniecznie muszą oszpecić wnętrze, niektóre są wykonane w taki sposób, że przypominają tapetę.

W biurze i gabinecie prywatnym

Cisza i spokój są potrzebne także w takich miejscach jak biura, gdzie osoby pracujące umysłowo pochylają się nad tworzeniem projektów czy księgowością. Jeśli panuje hałas, zgiełk, to pracuje się gorzej albo jest to wręcz niemożliwe. A przecież na wydajność pracy zwraca się dużą uwagę.

Jeśli ktoś mieszka w centrum miasta i jest narażony na ciągły hałas, przydadzą się mu maty akustyczne. Podobnie jest w przypadku firm i biur z centrum. Jakość usług jest zależna od poziomu komunikacji między pracownikami i przede wszystkim od ciszy. Akustyka to obok wyposażenia i wystroju wnętrza trzeci ważny element przygotowywania pomieszczeń do pracy.

Zespół LinkujPro

Zobacz również