• Portal w dobrym bicie
img

Zalety i zastosowania paneli akustycznych

Panele akustyczne mogą być interesującym pomysłem na dekorację ścian i sufitów w każdym domu. Są one idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na większym wyciszeniu pomieszczeń oraz udekorowaniu wyżej wymienionych powierzchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań w blokach, ale dla domów też jest to bardzo istotne. Nowoczesne budownictwo zazwyczaj realizuje wysokie standardy z zakresu odpowiedniego wyciszania pomieszczeń, ale w starszym budownictwie jest pod tym względem po prostu źle. Jeśli robimy remont w takim miejscu, warto jest pomyśleć o zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu wyciszenia domu. Takim wykończeniem sufitu lub ściany mogą być właśnie panele akustyczne.

Czym są panele akustyczne?

Panele akustyczne to specjalna okładzina ścian i sufitów, która charakteryzuje się pochłanianiem dźwięków przychodzących z zewnątrz i wygłuszaniem samego pomieszczenia. Są to zazwyczaj pianki z tworzyw sztucznych, które znajdują się wewnątrz paneli. Ważną cechą paneli akustycznych jest to, że nie zmieniają brzmienia dźwięku, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w studiach nagraniowych i w salach konferencyjnych. Maty i panele akustyczne nie są koniecznie elementami specjalnego przeznaczenia. Stosuje się je szeroko w budynkach użyteczności publicznej i w budynkach wielorodzinnych. Coraz częściej panele akustyczne posiadają też właściwości dekoracyjne, dzięki czemu wyciszają i nadają ciekawego charakteru pomieszczeniom.

Kiedy warto je stosować?

Zastosowanie paneli akustycznych jest dość oczywiste. Jeśli budzi nas rano szczekanie psa sąsiada, często zdarza nam się narzekać na głośną muzykę za ścianą lub sami lubimy muzykę, ale akustyka w naszym mieszkaniu jest nie najlepsza, panele akustyczne będą dobrym rozwiązaniem. Takie panele są bowiem w stanie tworzyć barierę dla niechcianych dźwięków zza ściany. Montuje się je bardzo łatwo (bezpośrednio na ścianie lub płycie k-g), są dostępne w wielu wzorach i co najważniejsze, są skuteczne w tłumieniu hałasów. Można je wykorzystywać także zamiast sufitów podwieszanych.

Wartości dekoracyjne

Coraz częściej panele akustyczne oferują nam znakomite właściwości dekoracyjne. Wśród nich najlepiej prezentują się stanowiące stosunkową nowość panele 3D. Posiadają bogate faktury i zdobienia. Płaskie ściany stają się dynamiczne i głębokie, pojawia się wrażenie ruchu. Można wybierać spośród wielu kolorów. Wielu właścicieli mieszkań miesza na jednej ścianie różne typy paneli lub przynajmniej różne kolory dla uzyskania bardziej efektownych rezultatów. Ściana obłożona panelami 3D nie wymaga już żadnych dodatkowych prac, chociaż istnieją także panele akustyczne, które należy potem pomalować. Pozwala to na łatwą zmianę dekoracji pomieszczenia. Bardzo ciekawe są też panele akustyczne pozwalające na wykonanie praktycznie dowolnego grawerowania. Uzyskuje się dzięki nim trójwymiarową fototapetę na ścianie. Możliwości jest tu naprawdę wiele i jeśli chcemy na przykład czegoś spokojnego do cichej sypialni, na pewno nie będzie z tym żadnych problemów.

Zespół LinkujPro

Zobacz również