• Portal w dobrym bicie
img

Pokój do słuchania muzyki

Kiedy kupujemy sprzęt stereo czy kino domowe, naszym celem jest uzyskanie jak najlepszego dźwięku, dźwięku jak najbardziej zgodnego z oryginałem, czyli z tym, jak chciał brzmieć twórca danego utworu. Możemy zaopatrzyć się w płytę wyprodukowaną na najlepszym światowym poziomie i wrzucić ją do dobrego stereo, ale dźwięk i tak nie będzie najlepszy. Spowodowane będzie to kiepskimi właściwościami akustycznymi pomieszczenia, w którym dokonujemy odsłuchu.

Każde pomieszczenie w naszym domu jest inne i nie ma możliwości sprecyzowania kilku zasad prowadzących do stworzenia idealnej przestrzeni dla odsłuchu muzyki. Ostateczny efekt uzyskiwany w każdym pomieszczeniu jest zawsze kwestią wysoce zindywidualizowaną. Nie oznacza to, że nasze działania są niecelowe. Praktycznie zawsze istnieje możliwość jakiegoś poprawienia odsłuchu dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad, które tutaj zaprezentujemy. Warto je wypróbować. Zazwyczaj zakłada się, że część pomieszczenia, w której znajduje się źródło dźwięku, powinna być możliwie skutecznie wytłumiona, a pozostała część powinna być żywa akustycznie. Istnieje też jednak jeszcze druga szkoła prezentująca dokładnie odwrotne poglądy, ale jest to raczej ujęcie marginalne.

Kiedy tworzymy wytłumienie ściany, nie ma potrzeby robienia tego w całości. Zazwyczaj ilość i rodzaj materiałów oraz ich rozłożenie powinno być projektowane przez akustyka posiadającego odpowiednią wiedzę. W narożnikach pomieszczeń można postawić w celu ich wytłumienia ćwierćwalce akustyczne, ale w praktyce dobrze sprawdzają się także duże rośliny doniczkowe oraz niewielkie szafki, koniecznie z zawartością, które będą eliminowały ryzyko powstawania fal stojących. Trzeba pamiętać, że głośniki, zwłaszcza te niskotonowe, powinny być w miarę daleko odsunięte od ściany, by dodatkowo nie podbijać basu i nie męczyć sąsiadów, ponieważ dźwięk będzie się niósł po ścianie.

Aranżując pokój odsłuchowy trzeba koniecznie zwrócić uwagę na dużej, ustawione naprzeciw siebie powierzchnie. Ich obecność oznacza odbijanie się fali przez długi czas, co powoduje utrzymujący się pogłos. Takie sytuacje pojawiają się na przykład, gdy na jednej dużej ścianie znajduje się wielkie okno, a naprzeciwko niego mamy płaską ścianę o podobnym lub większym rozmiarze. Zdecydowanie popsuje nam to wrażenie sceny i utrudni odsłuch wszystkich wyższych tonów. Ucierpieć może nawet odbiór mowy. Jeśli na jednej dużej ścianie będzie powierzchnia odbijająca dźwięk iw ten sposób, z drugiej strony koniecznie powinno znaleźć się coś, co będzie rozpraszało dźwięki. Skuteczne mogą być nawet po prostu duże obrazy. Okna najlepiej jest zasłonić grubymi zasłonami. Rolety materiałowe są także bardzo skuteczne. Warto jest też się przeprosić z klasycznymi meblościankami, które bardzo skutecznie rozpraszają dźwięk.

W wielu pomieszczeniach wystarcza odpowiednie rozmieszczenie elementów tłumiących i odbijających dźwięk, ale czasami nieodzowne jest sięgnięcie po elementy profesjonalne, na przykład pułapki basowe i dyfuzory dźwięku.

Zespół LinkujPro

Zobacz również