• Portal w dobrym bicie
img

Proporcje pomieszczenia idealnego akustycznie

Bez względu na to, w jakim miejscu mamy zamiar słuchać muzyki, musimy pamiętać o tym, że będziemy mieli do czynienia w jego przypadku z pomieszczeniem zamkniętym. Oczywiście, każde pomieszczenie charakteryzuje się właściwościami typowymi tylko dla siebie. To one wpływają na odbiór dźwięku, jaki odtwarzamy i to zarówno na odbiór pozytywny, jak i negatywny. Niestety, w przypadku części właściwości nasza rola jest tylko symboliczna, są one bowiem uzależnione przede wszystkim od koncepcji architekta i zaangażowania budowniczego.

Jeśli jednak mówimy o pomieszczeniu, które jest dopiero budowane, wcale nie ma przeszkód do tego, aby dostosować je do naszych potrzeb. Jaki zatem powinien być pokój, o którym można powiedzieć, że jest bliski akustycznemu ideałowi? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że powinien się on odznaczać nierównoległymi, załamanymi ścianami oraz ściętymi lub zaokrąglonymi narożami. Dobrze jest też, gdy posiada on proporcje, które sprawiają, że możliwe jest właściwe propagowanie fal dźwiękowych.

Gdy mowa jest o proporcjach, wcale nie musimy niczego zgadywać, wiadomo bowiem, że z pomocą przychodzą nam prawa akustyki, te zaś mówią o tym, że najlepsze proporcje charakterystyczne dla pomieszczenia odsłuchowego wynoszą 1:1,14:1,39 lub 1:1,28:1,54 lub 1:1,60:2,33, gdzie 1 jest wysokością pomieszczenia. Sporym problemem mogą okazać się też ściany równoległe, o których wiadomo, że powodują powstawanie fal stojących doskonale znanych z tego, że są wyjątkowo niekorzystne. Na szczęście, mówimy o problemie, któremu możemy spróbować się przeciwstawić, wystarczy bowiem, że postawimy na ściany nierównoległe oraz na załamane.

W takim przypadku fale stojące najczęściej kumulują się w narożach pomieszczenia, ich ścięcie bądź zaokrąglenie bardzo im więc sprzyja. Naturalnie, nie zawsze jest to możliwe, a argumentem przemawiającym przeciwko takiemu rozwiązaniu są choćby względy estetyczne. W takim przypadku warto zastanowić się nad odpowiednimi ustrojami akustycznymi takimi, jak choćby pułapki basowe, które są montowane w narożach i są w stanie zniwelować problem. Mówiąc o właściwościach akustycznych pomieszczenia nie można zapominać też o tym, że pewien wpływ na nie ma również to, z jakiego materiału wykonane są ściany. Nieco inne właściwości akustyczne są zatem charakterystyczne dla ścian z cegły pełnej, a nieco inne dla tych, które powstały z wykorzystaniem płyty gipsowo-kartonowej. Także samo wykończenie ściany nie pozostaje bez znaczenia. Inaczej reaguje tapeta, a inaczej nierówny kamie. O powierzchniach negatywnych akustycznie mówi się przy tym tak mając na myśli powierzchnie twarde, jak i płaskie, w tym szyby i lustra, które dodatkowo rezonują. Swoją rolę ma też lokalizacja wejścia do pokoju odsłuchowego.

Zespół LinkujPro

Zobacz również